top of page

کشف گور دسته جمعی کودکان غیرفارس!

خبر شوکه کننده است: گور دسته‌جمعی بیش از ۲۰۰ کودک بومی در محوطه یک مدرسه شبانه‌روزی کانادا کشف شد!


چندی پیش یک گور دسته جمعی حاوی بقایای ۲۱۵ کودک بومی در محوطه مدرسه شبانه‌روزی کملوپس در استان بریتیش کلمبیا کانادا کشف شد و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از شوک و پریشانی خود در مورد کشف بقایای اجساد این کودکان در محوطه یک مدرسه شبانه روزی سابق که بیش از یک قرن پیش برای جذب مردم بومی تاسیس شده بود، سخن گفت. آقای ترودو این مساله را یادآور دردناک آنچه او به عنوان یک فصل تاریک و شرم آور از تاریخ کانادا خواند، دانست.


ماجرا از این قرار است که از زمان شکل گیری کانادا در قرن ۱۹ میلادی، دولت، کودکان بومیان کانادا را از خانواده و قبیله جدا می‌کرد و آنها را به مدارس شبانه روزی می‌فرستاد و در همین راستا مدرسه شبانه‌روزی کملوپس در سال ۱۸۹۰ با هدف دور کردن کودکان بومی از خانه و جوامع‌شان و ممنوع کردن صحبت به زبان های مادری یا انجام اقدامات فرهنگی خاص تاسیس شد. اسناد موجود نشان می‌دهد دانش‌آموزان این مدرسه در معرض سوء استفاده های جسمی، عاطفی و جنسی و بیماری های مسری قرار داشته اند و بسیاری از آنان جان خود را در این مدرسه از دست داده اند.


این همان اتفاق شومی است که می توانست در ایران برای کودکان غیرفارس رخ دهد. شاید اگر بزرگی جوامع غیرفارس در ایران نبود امروز شاهد کشف چنین گورهایی در ایران نیز بودیم. فراموش نکرده ایم که محمود افشار یزدی با هم‌فکری محمدعلی فروغی، سیدضیاء بنیاد افشار را تاسیس کرد. یکی از اقدامات این بنیاد، ایجاد کودکستان شبانه‌روزی با هدف قطع رابطه کودکان غیرفارس‌ با محیط خانواده و تسریع روند از بین بردن زبان‌های غیرفارسی بود. جواد شیخ‌الاسلامی تئورسین دیگر، در تکمیل نظرات محمد افشار طرح جدا کردن اجباری نوزادن شیر خوار آذربایجانی و نگهداری آن‌ها در شیرخوارگاه‌های مخصوص به گونه‌ای که تا هفت سالگی با والدین خود در تماس نباشند و کلامی از آن‌ها نشنوند، را پیشنهاد کرده بود.


لینک مطلب


0 comments
bottom of page